Grand Chapter of BC & Yukon

Past Grand First Principals
of
G
rand Chapter of BC & Yukon

Living Past Grand First Principals

 

(photo unavailable)

Hilliard R. Clare
1985-1986

Thomas O. Mickey
1989-1990

Leonard G.B. Pickell
1997-1998

 

Joseph R. Marshall
1998-1999

 

Norman K. Monro
2002-2003

George W. Eaton
2004-2005

Brian A. Richman
2005-2006

 

A. Les Robinson
2006-2007

George R.E. Tillotson
2007-2008

Alastair M. Ross
2008-2009

 

David Grange
2009-2010

Joel Chiri
2010-2011

Norman McEvoy
2011-2012

 

Anthony Brown
2012-2013

Ken Overy
2013-2014

Jeremy Gomersall
2014-2015

Anthony D'Eramo
2015-2016

 

 

   
PAST GRAND FIRST PRINCIPALS            
Year   Surname First Second + No Chapter            
1919  * WATSON Harry H 2 Vancouver            
1920  * PAUL Edward B 1 Columbia            
1921  * MORRISON Daniel M 13 Kaen            
1922  * SHERWIN Charles Francis 3 Kootenay            
1923  * STEWART Vernon W 14 Camosun            
1924  * BIRD Francis Charles 2 Vancouver            
1925  * GAMON John Grindley 6 Westminster            
1926  * CAREY Thomas H 10 Cyrus            
1927  * GIEGERICH Henry   3 Kootenay            
1928  * ADAMS Donald   9 Revelstoke            
1929  * PHILLIPS William Thomas 1 Columbia            
1930  * ALLEN Ernest Percy 1 Columbia            
1931  * STEWART Donald Albert 16 North Vancouver            
1932  * DRAKE Samuel   8 Keystone            
1933  * MCDUFF Alexander   15 Pacific            
1934  * MASON Alex Malcom 13 Kaen            
1935  * TRENCH William Robert 17 Kelowna            
1936  * YULE William Robert 14 Camosun            
1937  * MACKAY George Hugh 2 Vancouver            
1938  * REID Kilburn King 6 Westminster            
1939  * MARCHANT William Percyval 1 Columbia            
1940  * GORDON Stanley   1 Columbia 26  Tzouhalem        
1941  * MACKINNON George Ernest Lawson 5 Nelson 7  Rocky Mountain        
1942  * LITTLE Matthew James 1 Columbia            
1943  * TAYLOR William Coates 15 Pacific            
1944  * MORGAN John Hanna Nicholls 6 Westminster            
1945  * WILLIS Frederic Arthur 1 Columbia            
1946  * SEARLE Edward Thomas 10 Cyrus            
1947  * BAKER Edgar Biddulph 14 Camosun            
1948  * MACLEOD John   21 Triple Tau            
1949  * SEDGER Gerald Herbert 14 Camosun            
1950  * DAVIDSON Alexander Edwin 24 Composite            
1951  * BYRNELL Alfred Roy 28 Mission            
1952  * COUTTS Andrew   2 Vancouver 23 Signet        
1953  * RENECKER Charles Earl 10 Cyrus            
1954  * WYNESS Harvey Phin 2 Vancouver            
1955  * WILLIAMS Richard Lloyd 16 North Vancouver            
1956  * HARMON George Mark M 18 Kamloops 25 Observatory      
1957  * HAMILTON Arthur   21 Triple Tau            
1958  * WALKER Thomas William Henry 14 Camosun            
1959  * NELSEN Olaf   15 Pacific            
1960  * MITCHELL James Reid 13 Kaen 16  North Vancouver 25  Observatory    
1961  * BELL Earl V 6 Westminster 28  Mission        
1962  * MEISS James St Eimo 14 Camosun            
1963  * DYKE John Stanley 26 Tzouhalem            
1964  * LITT Richard Thomas 6 Westminster            
1965  * SMALLEY Thomas Riley 15 Pacific            
1966  * GAMEY Lyman R 34 Semiahmoo            
1967  * ANDREWS Ewen E 16 North Vancouver            
1968  * HANNAH Mark H 8 Keystone 35  Cathedral        
1969  * ISBISTER Thomas Flett 10 Cyrus            
1970  * FLEETHAM Alan Eversleigh 30 King Solomon            
1971  * ARMSTRONG Charles Fredrick 20 Mt Moriah            
1972  * CARL Evan Herbert 32 Mt Horeb            
1973  * MCCAPLIN William Currie 15 Pacific            
1974  * MANZER James Avens 6 Westminster            
1975  * BIDDULPH Cyrus Duncan 38 Yukon            
1976  * YOUNG William Hodgson 23 Signet 32  Mt Horeb 2  Vancouver    
1977  * DAYTON Henry Milton 14 Camosun 40  Simon Fraser        
1978  * COUPLAND George H 4 Rossland            
1979  * BLAKE William A 18 Kamloops        
1980  * TELFORD Robert Cedric 13 Kaen 2 Vancouver 15 Pacific 37 Kalum
1981  * RANDALL James   14 Camosun            
1982 * REDGRAVE Stephen Geoffrey 32 Mt Horeb 31 Joppa 34 Semiahmoo    
1983  * ALEXANDER Alvin P 23 Signet 2  Vancouver        
1984  * FULTON Francis Melvin 11 Okanagan            
1985 CLARE Richard Hilliard 36 Fort George            
1986  * LAMB Huie Stewart 15 Pacific            
1987 * CUTLER Roderick Allan 6 Westminster            
1988  * LAFFLING Jack Arthur 32 Mt Horeb            
1989 MICKEY Thomas Oliver 38 Yukon            
1990  * GORNALL Robert James 35 Cathedral            
1991 * ROLLO Alexander Simpson 21 Triple Tau            
1992  * WHITE Hunter James 8 Keystone            
1993 * SHIPPAM William Robert 21 Triple Tau            
1994  * THOMAS Trevor Owen 15 Pacific 31 Joppa        
1995  * TUTT Leslie James 16 North Vancouver            
1996  * JASPER William David 14 Camosun            
1997 PICKELL Leonard Gordon Belding  30 King Solomon 34 Semiahmoo        
1998 MARSHALL Joseph Richard 31 Joppa            
1999 * CARRIERE Denis Samuel 18 Kamloops            
2000 * ANDERSON David Duncan Scott 34 Semiahmoo            
2001 * TURNER David Bridges 35 Cathedral            
2002 MONRO Norman Keron 27 Papyrus            
2003 * HOBBS Basil Roland 8 Keystone            
2004 EATON George Walter 21 Triple Tau 31 Joppa        
2005 RICHMAN Brian Albert 10 Cyrus 28 Mission        
2006 ROBINSON Albert Leslie 8 Keystone  33 Majuba         
2007 TILLOTSON George R.E. 10 Cyrus
2008 ROSS Alastair McInnis 6 Westminster
2009 GRANGE David 34 Semiahmoo
2010 CHIRI Joel 33 Majuba
2011 McEvoy Norman 1 Columbia
2012 Brown Anthony George 24 Composite
2013 Overy Ken 33 Majuba
2014 Gomersall Jeremy 24 Composite
2015 d'Eramo Anthony 1 Columbia
2016 Oneymaobi Godfrey
 

           * deceased